Jak posadzić kwiaty w doniczce bez dziur? 1
Jak posadzić kwiaty w doniczce bez dziur?

Jak posadzić kwiaty w doniczce bez dziur?

Aby roślina rosła zdrowo i pozostała z Tobą przez jak najdłuższy czas, koniecznie musisz zapewnić jej dobre warunki do życia. Przed rozpoczęciem hodowli upewnij się, czego wymaga Twój kwiat i jak należy się z nim obchodzić. Wiele gatunków, zwłaszcza egzotycznych, potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych lub odpowiedniego usytuowania w kierunku do promieni słonecznych. Należy zadbać także o dobrą częstotliwość podlewania, przesadzania i rodzaj doniczki, w której roślina będzie przechowywana. Ważnym elementem wielu doniczek są dziurki? Do czego służą i jak pomagają w hodowli kwiatów?

Czy doniczki muszą mieć dziurki?

Dziurki w doniczce odgrywają ważną rolę podczas podlewania rośliny. Gdy wlewasz wodę do doniczki, przenika ona wprost do korzeni, gdzie nie może zostać zbyt długo. Nadmierna wilgoć w ich obszarze może być przyczyną ich gnicia, co rzecz jasna negatywnie wpłynie na stan zdrowia rośliny. W wielu przypadkach nie będzie możliwości jej uratowania.

Chcąc odprowadzić odpowiednią ilość wody z doniczki, należy zastosować model z dziurkami wykonanymi na jej dnie. Woda wypłynie z niego i zatrzyma się na tacce umieszczonej pod donicą.

Martwisz się, że nie będziesz w stanie dostarczyć roślinie wystarczającej dla niej ilości wody lub przez częste podlewanie doprowadzisz do jej przelania? W tym przypadku skuteczną pomocą okażą się doniczki z systemem nawadniającym, dzięki którym roślina na bieżąco pobiera potrzebną ilość wody. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku osób często podróżujących, które nie mogą zadbać o regularne podlewanie. Jedynym Twoim zadaniem będzie dodanie niewielkiej ilości wody do zbiornika. Stamtąd system korzeniowy pobierze taką ilość wody, jaka będzie potrzebna.

Doniczka z dziurkami czy bez?

Istnieją gatunki kwiatów, które zupełnie nie wymagają doniczek z dziurkami – są to przykładowo sukulenty. W ich przypadku istotną rolę odegra drenaż, który zgromadzi wodę na dnie i zapewni ilość powietrza do ich oddychania. W innym przypadku dziurki są niezbędne.

Standardowe, najczęściej dostępne plastikowe doniczki nie będą posiadały wykonanych wcześniej dziurek. Przed włożeniem w nie rośliny upewnij się, czy Twój model je posiada, a w przeciwnym wypadku samodzielnie je wywierć. Ten prosty zabieg uratuje kwiaty przed zgniciem.

Ile otworów w doniczce wykonać?

To ile dziur w doniczce wykonać zależy od jej wielkości. Wiele z modeli dostępnych na rynku posiada zbyt małe dziurki, które mogą nie wystarczyć do zapewnienia dobrego odpływu wody. Ich średnica powinna wynosi 1 cm, a w przypadku większych sztuk może ona osiągnąć nawet 3 centymetry. Jeśli wielkość będzie wystarczająca, nie ma potrzeby wykonywania dużej ilości dziur. Wystarczą zaledwie 2 lub 3, a efekt zostanie osiągnięty.

A co w przypadku, gdy tworzywo, z którego wykonana jest doniczka nie pozwala na wykonanie dziur? W tym przypadku niezbędny będzie dobry drenaż.

Jak sadzić kwiaty w doniczce bez dziur?

Warstwa umieszczona w dolnej części donicy pełni kilka ważnych ról. Dzięki niej Twoje korzenie nie tylko są chronione przed zgniciem, ale także otrzymują dostateczną ilość powietrza. Tlen jest przecież jednym z niezbędnych czynników zapewniających dobry rozwój.

Drenaż wykonywany jest podczas przesadzania roślin. Należy zająć się nim niezależnie od gatunku rośliny – pozwoli jej żyć w najlepszych warunkach. Pamiętaj o nim przy cyklicznej zmianie doniczek na nowe – wymienione podłoże często daje kwiatom drugie życie. Na dnie zgromadź warstwę materiału – nie musi być ona duża, w przypadku małych donic często wystarczą jedynie 2-3 centymetry. Natomiast, jeśli jesteś posiadaczem donic o dużych rozmiarach, na drenaż musisz przeznaczyć większą ilość produktu – tak by wystarczył na około 15 cm.

Na dno możesz wsypać warstwę kamyków, gruby piasek, pokruszony styropian lub węgiel. Wybór zależy od Ciebie, ponieważ każdy z materiałów będzie sprawował się doskonale.

Najczęściej drenaż wykonywany jest przy pomocy kamyków bądź kermazytu. To produkt o postaci niewielkich rozmiarów granulek o brązowej barwie i możemy zostać wykorzystany kilkakrotnie. Tak przygotowana warstwa jest podstawą do wysypania ziemi – kolejnym krokiem jest już tylko delikatne rozłożenie systemu korzeniowego.

Przesadzanie roślin i wykonanie drenażu to długotrwałe zajęcie, podczas którego może stworzyć się bałagan. Aby cały proces poszedł sprawniej, podczas zakupu doniczki wybierz model z wymiennym wkładem. Umożliwi łatwe wyjęcie rośliny z donicy i wykonanie wszystkich kolejnych kroków.

Sadzenie kwiatów w doniczce bez dziur – w skrócie

Podsumowując, dziurki w doniczkach są jednym z czynników gwarantujących dobry wzrost roślin i utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji. Jeżeli zakupiona przez Ciebie donica nie ma fabrycznie wykonanych otworów, możesz zdecydować się na ich samodzielne wykonanie. W małych doniczkach wystarczy wywiercić zaledwie 2-3 dziurki o średnicy 2 cm. W największych modelach ta wielkość wzrasta do 10-15 cm. Jeżeli tworzywo wykonania donicy nie pozwala na wykonanie dziur – zdecyduj się na drenaż przy użyciu drobnych kamieni lub kermazytu i ziemi. 

 

Komentarze do wpisu (1)

6 sierpnia 2022

Jaką część doniczki ma stanowić drenaż. Proszę podać ułamek np 1/4

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium