Nóż do obierania 9 cm Red Turquoise R2
Opis
Takeshi Saji Red Turquoise R2 Nóż do obierania 9 cm LIMITED
Poręczny nóż kuchenny, idealny do obróbki mniejszych powierzchni. Krótkie i cienkie ostrze pozwala na łatwe manewrowanie, a zaostrzony czubek pomaga w wykrawaniu niechcianych miejsc w owocach i warzywach.
Dane techniczne:
Ostrze - rdzeń stal proszkowa R2 okuta stalą nierdzewną
Rękojeść - czerwony turkus
Twardość - 63-64 HRC
Długość całkowita - 20,5,0 cm
Długość ostrza - 9,0 cm
Szerokość klingi - 3,0 cm
Grubość klingi - 2,0 mm
Sposób ostrzenia - szlif dwustronny symetryczny
Waga - ok. 118 g
Konserwacja
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są łatwiejsze w pielęgnacji w porównaniu do noży ze stali rdzewnej (węglowej). W składzie chemicznym, oprócz żelaza i węgla, występują również inne pierwiastki (Chrom i Wanad), które są bardziej odporne na korozję i ścieranie. Należy jednak pamiętać, że żaden nóż nie jest w 100% nierdzewny, dlatego nie należy zupełnie ich zaniedbywać.
Po skończonej czynności należy je umyć, a następnie wytrzeć do sucha. Przechowując noże ze stali nierdzewnej w bloku, należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie je wysuszyć, ponieważ zamknięta konstrukcja bloku nie służy dobrej wentylacji noży. W najgorszym wypadku doprowadzi to do pojawienia się rdzy na ostrzu. Długo nieużywane noże kuchenne możemy nasmarować olejkiem kameliowym, dzięki czemu nasz nóż będzie zawsze w dobrej kondycji. Niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Środki chemiczne używane w zmywarkach mogą doprowadzić do przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeść bądź samą klingę. Wysoka temperatura może doprowadzić do rozhartowanie krawędzi tnącej, dlatego nie należy mieszkać gotujących się wyrobów kuchennych.
Specyfikacja stali
Stal proszkowa R-2 to jeden z najlepszych wyborów, jeżeli szukamy materiału na nóż bez kompromisów. Doskonała wytrzymałość, trzymanie ostrości i nierdzewność to cechy, które plasują noże z tej stali w światowej czołówce pod kątem użyteczności i komfortu pracy w kuchni. R-2 występuje również pod nazwą SG-2, w zależności od której huty została kupiona. Technologia produkcji stali proszkowych nie należy do najłatwiejszych, ale skutkuje to ponadprzeciętnymi osiągami w materii odporności na zużycie i wytrzymałości krawędzi tnącej. Ostrzenie również przebiega stosunkowo łatwo, biorąc pod uwagę jak wysoką twardość, można osiągnąć na tej stali (typowa twardość to 64HRC).
Skład stali: Węgiel: 1.25 – 1.45%, Wanad: 1.80 – 2.20%, Chrom: 14.00 – 16.00%, Molibden: 2.30 – 3.30%, Mangan: 0.40%, Fosfor: 0.03%, Siarka: 0.03%, Krzem: 0.5%