Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe? 0
Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe?

Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe pełnią istotną rolę w domowej przestrzeni. Każdy, kto kiedykolwiek opiekował się rośliną, wie jak niekiedy trudne jest to zadanie – przynosi jednak wiele korzyści nie tylko dla samego posiadacza, ale i jego najbliższego otoczenia. Co tak naprawdę daje hodowla kwiatów doniczkowych? Co dzięki niej zyskasz? Poznaj je wszystkie i przekonaj się, że warto stworzyć mały ogród we własnym mieszkaniu. 

 

  • Rośliny upiększają przestrzeń 

 

Rośliny doniczkowe to jedne z najpiękniejszych ozdób, na jakie można zdecydować się podczas urządzania swojego mieszkania. Ich nasycona, zielona barwa wypełni pomieszczenie i nada mu zupełnie nowego charakteru. Pokoje, które dotychczas sprawiały wrażenie chłodnych i pustych, zyskają energię i przytulną atmosferę. Tyczy się to szczególnie miejsc, których wyposażenie posiada ciemne odcienie – zielony akcent ożywi je i zachęci do przebywania w ich wnętrzu. 

W ciągu kilku ostatnich lat można zauważyć rosnące zainteresowanie hodowlą kwiatów doniczkowych. Dekorując nasze domowe przestrzenie coraz częściej decydujemy się nie tylko na niewielkie rośliny, ale także te o dużych rozmiarach oraz na gatunki egzotyczne. Zdobią nie tylko reprezentacyjne miejsca domu, takie jak salon, ale także cieszą oczy domowników w sypialniach, pokojach dziecięcych oraz przedpokojach. 

 

  • Hodowla roślin doniczkowych – doskonałe hobby 

 

Hodowla roślin doniczkowych może z czasem przerodzić się w prawdziwą pasję, dzięki której dom przeistoczy się w piękny ogród. Początkiem naszych kolekcji są najczęściej dobrze dostępne i popularne kwiaty. Jednak zainteresowanie kwiatami rośnie i najczęściej jeden zupełnie nie wystarcza. Dokupujemy kolejne, coraz ciekawsze i rzadziej spotykane gatunki.  

Aby utrzymać kwiaty w doskonałym stanie przez dłuższy czas, należy poznać reguły, według których należy o nie dbać – to kolejne pole do popisu dla osób zainteresowanych roślinami. Dowiedz się, jak dużą ilość wody wymagają oraz w jakich odstępach czasu należy je podlewać. Sprawdź także ilość światła, którą musisz koniecznie im dostarczyć. Przykładowo, wiele rodzajów roślin doniczkowych, najczęściej tych z dekoracyjnymi liśćmi, nie może zostać wystawionych na bezpośredni kontakt ze słońcem. Zbytnie nasłonecznienie mogłoby doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Pamiętaj – im ciemniejsze liście posiada roślina, tym mniej światła powinna otrzymać. 

 

  • Orzeźwiający zapach kwiatów w mieszkaniu

 

Zapach kwiatów odczuwalny po wejściu do mieszkania to naturalna alternatywa dla świeczek zapachowych. Skutecznie odświeża powietrze, a co najważniejsze, wprawia w dobry nastrój. Szukając odpowiedniej rośliny, dzięki której przez cały rok będziesz czuł aromatyczną woń, zwróć uwagę na kilka konkretnych gatunków. 

Na początek sprawdź jaśmin i gardenię jaśminowatą – ich kwiaty pachną bardzo intensywnie i charakterystycznie. Od razu zwrócą uwagę wszystkich ceniących pobudzające wonie. Chcąc uzyskać nietypową mieszankę zapachów, zdecyduj się na umieszczenie w pomieszczeniu hoji, która zapachem przypomina prawdziwe słodycze. 

 

  • Poprawa jakości powietrza i jego wilgotności

 

Uprawa roślin doniczkowych w domu to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy zmagamy się z suchym powietrzem. Roślina doskonale rozpoznaje stan jego nawilżenia i temperaturę – gdy jest zbyt ciepło i sucho, wydziela parę wodną. To z kolei wpływa na wilgoć, której odpowiedni stan wpływa korzystnie na suchą skórę i poprawne funkcjonowanie dróg oddechowych. 

Rośliny radzą sobie ze szkodliwym CO2 znajdującym się w powietrzu – pochłaniają go, a na jego miejsce wprowadzają tlen. Wśród gatunków kwiatów, które najlepiej radzą sobie z tym zadaniem, bez wątpienia znajduje się bluszcz, dracena, gerbera, daktylowiec oraz chryzantema. 

 

  • Poprawa samopoczucia i motywacja do pracy

 

Hodowla kwiatów doniczkowych przynosi wiele korzyści nie tylko w kwestii wyglądu pomieszczenia i unoszącego się aromatu, ale także poprawia nastrój i pomaga w efektywnej pracy. Z przeprowadzonych badań wynika, że kontakt wzrokowy z rośliną znacznie zwiększa produktywność i pozwala lepiej się skupić. Do tego celu nie jest potrzebny duży kwiat – wystarczy nawet niewielki, który umieścisz na biurku. 

Opieka nad rośliną, zwłaszcza gdy jest to nasza pasja, daje zastrzyk pozytywnej energii i poczucie samorealizacji. To także motywacja do ciągłego poszerzania wiedzy z zakresu opieki nad rośliną – stale wyszukuj nowe i skuteczne sposoby na poprawę jej kondycji i zapewnienie jej długiego życia. 

 

  • Czy na hodowli kwiatów doniczkowych można zarobić?

 

Oczywiście, że tak – uprawa roślin doniczkowych w domu może przynieść dodatkowe pieniądze. Choć ten sposób nie jest często wykorzystywany przez osoby szukające zastrzyku gotówki, może okazać się skuteczny. Istnieje wiele wyjątkowych i rzadkich gatunków roślin, które zazwyczaj są elementem kolekcji prawdziwych pasjonatów. Ich sprzedaż z zyskiem może okazać się dobrym sposobem na prowadzenie biznesu. Inną metodą jest rozmnażanie popularnych gatunków – jeden z nich to monstera. Jej liść należy ukorzenić, dzięki czemu powstaje zupełnie nowa roślina, którą można spieniężyć. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium