Jak dopasować wielkość doniczki do rośliny? 0
Jak dopasować wielkość doniczki do rośliny?

Jak dopasować wielkość doniczki do rośliny?

Dobór odpowiedniego rozmiaru doniczki może sprawiać problem zwłaszcza początkującym hodowcom roślin, jednak warto poznać zasady, według których należy kierować się podczas wyboru donic. To niezwykle istotne, ponieważ ich podstawową funkcją jest ochrona korzeni i stworzenie odpowiednich warunków do poprawnego wzrostu. 

Zanim wybierzesz donicę ze względu na jej kolor lub ciekawy kształt, w pierwszej kolejności sprawdź, czy jej wielkość nadaje się do Twoich roślin. Dowiedz się, na co konkretnie zwrócić uwagę podczas jej zakupu i jaki model wybrać dla dużych i małych kwiatów. 

Dlaczego rozmiar doniczki jest tak ważny? 

Doniczka to miejsce, w którym żyje Twoja roślina. Musi więc zostać dobrana z uwzględnieniem jej indywidualnych potrzeb. Wielkość ma duży wpływ na rozwój korzeni – jeżeli zostaną umieszczone w zbyt małej doniczce, zostaną ściśnięte, przez co kwiaty nie będą rosły w zadowalającym tempie. Niewielka ilość miejsca do rozwoju może łączyć się także z ograniczonym wchłanianiem się cennych składników odżywczych. 

Co stanie się w przypadku, gdy wybierzemy zbyt dużą donicę? Z pozoru duża doniczka dobrana do małego kwiatu może wydawać się dobrym pomysłem – zapewniamy przecież dostateczną przestrzeń do wzrostu. Nic bardziej mylnego. 

Duże doniczki będą gromadziły nadmierną ilość wody, która może okazać się zbędna dla naszej rośliny. Zbyt duża wilgoć prowadzi prosto do jej gnicia, przez co będziemy musieli pożegnać się z naszym ulubionym kwiatem. Co więcej, niewielkie korzenie w pokaźnej donicy rozpoczną silny wzrost, czego skutkiem będzie znacznie rzadsze wypuszczanie nowych pędów i kwiatów. 

Jaki rozmiar doniczki wybrać do małych kwiatów?

Podstawą doboru wielkości doniczek do kwiatów jest ukrycie ich systemu korzeniowego. Po zakupie sadzonki umieść ją w niewielkiej donicy – nie kieruj się jedynie jej wyglądem, możesz także zdecydować się także na najprostszy produkt, który nie spełnia Twoich wymagań wizualnych, przykładowo kubek. Dlaczego?  

Młode rośliny rosną w niezwykle szybkim tempie. Może się okazać, że w stosunkowo krótkim czasie po zakupie będzie już konieczność ich przesadzenia. Przyjęło się, że wielkość nowej donicy po przesadzeniu musi zostać powiększona o około 3 centymetry w porównaniu do tej, w której dotychczas rosła. 

Kupując nowe kwiaty, sprawdź ich system korzeniowy. W wielu przypadkach sprzedawcy błędnie dobrali wielkość doniczki, przez co nie miały wystarczająco miejsca do rozwoju i pozostawały niezwykle ściśnięte. Gdy dostrzeżesz ten problem, po zakupie od razu przesadź ją do większego modelu. 

Duże kwiaty – jak dobrać rozmiar doniczki? 

W przypadku dużych kwiatów, ochrona systemu korzeniowego nie jest jedynym zadaniem odpowiednio dobranej doniczki. Jej kolejną istotną funkcją jest utrzymanie kwiatów w stabilnym położeniu. Większość z nich, zwłaszcza wysokie gatunki, charakteryzują się dużą wagą. Aby zapewnić im należytą ochronę, zdecyduj się na cięższe i wyższe donice, które sprawią, że przechowywana w nich zawartość nie przewróci się. 

Chcąc przesadzić dużą roślinę, również pamiętaj o tym, by dostarczyć jej dużo miejsca do rozwoju. W tym celu spraw jej większą doniczkę o średnicy zwiększonej o 5-10 centymetrów w stosunku do poprzedniej. 

Jeśli podczas zmiany donicy zaplanujesz przeniesienie kwiatu do modelu stojącego na nóżkach, upewnij się, że waga rośliny nie spowoduje zachwiania równowagi. Może się to stać szczególnie w przypadku wysokich roślin, wymagających stabilnego podłoża. Nie chcemy przecież, by nasza wymarzona donica upadła, niszcząc siebie i mieszczący się w niej okaz. 

Rozmiar doniczek został dobrany – na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru donicy, warto rozważyć inne udogodnienia, które mogą mieć dobry wpływ na rozwój rośliny. Pomocą w zachowaniu jej dobrej kondycji będą z pewnością donice z systemem nawadniającym, które są dostępne w wielu rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Ich zadaniem jest dostarczanie korzeniom odpowiedniej ilości wody – to sprawi, że kwiaty nie przesuszą się oraz nie zostaną przelane. 

System samonawadniający jest także dużym ułatwieniem w przypadku osób często podróżujących bądź zapominających o regularnym podlewaniu. Przyda się także tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z hodowlą kwiatów doniczkowych. W jaki sposób może ułatwić ich pielęgnację? 

Jeśli nie mamy doświadczenia w doborze odpowiedniego rozmiaru doniczki do rośliny, możemy zdecydować się na zakup donicy z systemem nawadniającym, który zmniejsza ryzyko zalegania nadmiernej ilości wody na dnie, co dzieje się w przypadku zbyt dużych modelów doniczek. 

Jak dobrać rozmiar doniczki, by nie przytłoczyć kwiatów? 

Zastanawiając się jaki rozmiar doniczki wybrać pamiętajmy, że nie może ona przytłoczyć rośliny i przyćmić jej piękna. Mimo że dostępnych jest wiele rodzajów pięknie zdobionych donic, to właśnie kolorowe kwiaty muszą rzucać się w oczy jako pierwsze. 

Dobierz donicę, która nie będzie zbyt wysoka, przez co mogłaby przysłonić liście. W przypadku, gdy roślina posiada charakterystyczną barwę, pomyśl także nad kolorem doniczki, by skomponowała się ona z pięknymi, naturalnymi barwami kwiatów. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium