Jak podlewać kwiaty podczas wyjazdu? 0
Jak podlewać kwiaty podczas wyjazdu?

Jak podlewać kwiaty podczas wyjazdu? 

Lato to czas upragnionych urlopów. Dla wielu oznacza on wypoczynek na słonecznej plaży z dala od domu – w tym czasie warto zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie swoich roślin. Wielu podróżujących zastanawia się – jak nawadniać kwiaty podczas nieobecności w mieszkaniu? Przed wyjazdem warto przygotować się i wyposażyć nasz domowy ogród w akcesoria dostarczające mu odpowiednią ilość wody. 

Jak podlewać kwiaty na urlopie? 5 sposobów, dzięki którym Twoje rośliny przetrwają 

 

  • Doniczki z systemem nawadniania 

 

Doniczki z systemem nawadniającym to nowoczesne rozwiązanie sprawdzające się nie tylko w przypadku osób wyjeżdżających na urlop. Pomagają w pielęgnacji roślin zwłaszcza tym, którzy dotychczas mieli problem z systematycznym podlewaniem. Ich zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody – najlepsze modele doniczek są w stanie robić to nawet przez kilka tygodni z rzędu. 

Występują dwa rodzaje systemów nawadniających. Pierwszy z nich składa się z obudowy i wkładu, pomiędzy które wlewamy wodę. Roślina pobiera wodę z przestrzeni według jej własnych potrzeb, a stan napełnienia systemu w doniczce kontrolujemy za pomocą wbudowanego wskaźnika. 

Drugi ze sposobów odbywa się przy pomocy knotów, które przymocowane są do pojemnika z wodą oraz w pobliżu korzeni rośliny. Knoty zasysają wodę, rozprowadzając ją po wszystkich korzeniach. 

Ten typ doniczek sprawdzi się w przypadku osób ceniących zarówno dłuższe, jak i krótsze, jednak częste wyjazdy. Co warto wspomnieć, wiele modeli doniczek z systemem nawadniania wyróżnia się nowoczesną stylistyką i może stać się doskonałym dodatkiem do wnętrza. Warto sprawdzić je u siebie! 

 

  • Butelka z nasadką dozującą 

 

Butelki wypełnione wodą są najprostszym, a zarazem najtańszym sposobem na podlewanie kwiatów podczas naszej nieobecności. Po wypiciu zawartości butelki – im większej, tym lepiej – napełnij ją ponownie wodą. Następnie zakręć i umieść na niej trzpień – specjalną nasadkę umożliwiającą powolne sączenie się wody z butelki, małymi kroplami. Kwiaty są systematycznie nawadniane i pozostaną w doskonałej kondycji. 

Istnieje kilka alternatyw możliwych do zakupu w sklepach ogrodniczych, jednak za znacznie wyższą cenę oferują o wiele mniejszą pojemność. To rozwiązane jest opłacalne tylko wtedy, gdy zależy nam głównie na aspektach estetycznych podlewaczek – zazwyczaj swoim wyglądem przypominają piękne ptaki.

 

  • Kula nawadniająca 

 

Kule nawadniające kwiaty są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie wiedzą jak podlać kwiaty na urlopie. Co ważne – najbardziej zadowolone będą z nich osoby cierpliwe, ponieważ ich napełnianie odbywa się poprzez wąski lejek. Wodę należy wlewać wąskim strumieniem, co może zając kilka minut. W innym przypadku rozleje się na ściankach i kula będąc śliska, może wypaść z rąk i rozbić się. 

Mimo dłuższego czasu napełniania, kule są świetnym przyrządem służącym do podlewania kwiatów. Zanim umieścisz je w ziemi, w pierwszej kolejności wykonaj w niej wąski otwór, w który następnie wbijesz szyjkę kuli. W innym przypadku gleba zatka otwór w kuli i nie spełni ona dobrze swojego zadania. 

 

  • Hydrożele 

 

Jeśli nie planujesz długiego wyjazdu wystarczy, że zmieszasz ziemię z hydrożelem – odżywką magazynującą wodę. Korzenie będą pobierać ją podczas Twojej nieobecności. Jak używać hydrożelów? 

Po pierwsze, musisz zapamiętać, że umieszczamy je na głębokości maksymalnie 20 centymetrów w głąb ziemi. Nie można także umieścić ich zbyt wysoko, by korzenie mogły w odpowiedni sposób skorzystać z ich potencjału. Musisz to zrobić na kilka dni przed wyjazdem, ponieważ w tym czasie należy obficie podlewać roślinę, by granulki hydrożelowe napęczniały. 

 

  • Konewka z automatycznym systemem nawadniania 

 

Automatyczna konewka jest jednym z najdroższych obecnie rozwiązań, jednak daje świetnie rezultaty. Najskuteczniej sprawdza się w przypadku posiadaczy dużej kolekcji roślin – system jest w stanie nawodnić jednocześnie do kilkudziesięciu roślin. W odróżnieniu od pozostałych sposobów na podlewanie kwiatów podczas wyjazdu, jego działanie wymaga podłączenia do źródła prądu. Ten rozbudowany system składa się z transformatora uruchamiającego wodę o określonych porach, pompy, uchwytów, rozdzielników i przewodów. Jest w stanie również dopasować ilość wody do każdego gatunku roślin. To rozwinięte urządzenie sprawdzające się w domu i ogrodzie. 

Co jeszcze warto zrobić dla naszych kwiatów, gdy jesteśmy na urlopie? 

Odpowiedzieliśmy na pytanie – jak podlać kwiaty na urlopie, jednak oprócz dostarczenia im odpowiedniej ilości wody za pomocą kilku urządzeń, możesz także zadbać o nie w inny sposób. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do ludzi, silne słońce nie służy dobrze delikatnym roślinom. O ile potrzebują promieni słonecznych do prawidłowego wzrostu, tak zbyt wysoka temperatura doprowadzi do ich wysuszenia – nawet mimo dobrego podlania. 

Na czas wyjazdu przenieś je w miejsce gdzie dociera światło, jednak pomieszczenie nie jest przegrzane i wystawione na duże nasłonecznienie. 

Zakup lub własnoręczne stworzenie urządzeń nawadniających i ochrona przed zbyt wysokim słońcem sprawią, że Twoja roślina przetrwa w doskonałej kondycji, gdy Ty będziesz wypoczywać na urlopie. Po powrocie wciąż nie przestaną cieszyć oczu domowników! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium