Jak prawidłowo dobrać doniczkę do storczyka/orchidei? 0
Jak prawidłowo dobrać doniczkę do storczyka/orchidei?

Jak prawidłowo dobrać doniczkę do storczyka/orchidei?

Storczyki to wyjątkowy gatunek kwiatów o eleganckim i subtelnym wyglądzie, niezwykle rzucającym się w oczy. Oprócz zapewnienia im dobrych warunków do wzrostu poprzez odpowiednią ilość światła i umiejętne podlewanie, postaraj się dobrać im odpowiednią doniczkę, która nie tylko podkreśli ich piękno, ale także pozwoli jak najlepiej pielęgnować.

Dobrze dobrana doniczka pomoże Ci odnieść sukces w ich uprawie, a dodatkowo stanie się świetnym dodatkiem do każdego mieszkania. Podczas jej wyboru zwróć szczególną uwagę na jej wielkość, tworzywo, z którego została wykonana i przeźroczystość.

Storczyk – jaka doniczka?

Jaka doniczka dla storczyka? Kupując najpopularniejsze rodzaje storczyków z pewnością zauważysz, że początkowo zostały umieszczone w przeźroczystej doniczce. Dzieje się tak dlatego, że ten typ kwiatów wymaga do poprawnego wzrostu światła słonecznego. Korzystają z niego przede wszystkim korzenie. Orchidee są kwiatami egzotycznymi, toteż naturalnie występują na drzewach, w miejscach, gdzie posiadają stały dostęp do słońca. Hodując storczyka w domu, warto postarać się zapewnić mu warunki najbardziej zbliżone do jego środowiska naturalnego.

Przezroczysta doniczka ma wiele innych zalet, które pomogą szczególnie osobom nie mającym talentu do hodowli kwiatów. Zapewnia ona widoczność na korzenie, których kolor zdradzi Ci, czy orchidee potrzebują podlania. Jeżeli zauważysz, że są koloru zielonego, to znak, że należy wstrzymać się z nawodnieniem. W przypadku, gdy są barwy białej, warto jak najszybciej dostarczyć im niezbędnej do życia wody.

Pamiętaj, że storczyki to delikatny gatunek kwiatów, który nie potrzebuje częstego podlewania. Posiadają bulwy magazynujące wodę, więc zbyt duża jej ilość może prowadzić do uszkodzeń rośliny. Co więcej, na bieżąco sprawdzaj, czy na dnie donicy nie zalega woda. Przemoczone korzenie wkrótce zgniją, co oznacza śmierć storczyka.

Przede wszystkim zadbaj, by wybrana przez Ciebie doniczka posiadała na dnie dziurki. To przez nie będzie wyciekać woda, której namiar nie sprzyja utrzymaniu storczyków w zdrowiu. Jeśli zdarzy Ci się wlać jej zbyt dużo, dziurki umożliwią jej odpływ.

Jeśli stale chcesz utrzymać bardzo dobry poziom nawodnienia storczyków, możesz zakupić doniczki z systemem nawadniania. Za ich pomocą kwiaty same będą pobierać odpowiednią dla nich ilość wody, a ty nie musisz martwić się podlewaniem przez dłuższy czas.

Czy storczyk musi być w przezroczystej doniczce?

Rekomendujemy przechowywanie storczyka w przezroczystej doniczce, tym bardziej w krótkim czasie od jej zakupu. Jej wymiana może nastąpić już w czasie pierwszego przesadzania, kiedy roślina przekwitnie i ususzą się jej pędy kwiatostanowe.

Wielu posiadaczy orchidei twierdzi, że hodowla tego gatunki jest możliwa tylko i wyłącznie w przezroczystej doniczce. Jak wspominaliśmy, ma ona wiele zalet – między innymi jest to dostęp do naturalnego światła słonecznego oraz możliwość kontroli stanu nawodnienia. Ale to nie wszystko.

Kolejną jej zaletą jest możliwość obserwacji, czy nasze korzenie nie zmagają się z gniciem oraz szkodnikami odglebowymi. Jeśli zauważysz je w odpowiednim czasie, możesz zareagować i uratować piękną orchideę przed zniszczeniem.

Jakie doniczki do storczyków?

Jednymi z najpopularniejszych rodzajów doniczek na kwiaty są modele ceramiczne. Dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach – wiele z nich można nawet dopasować stylistycznie do własnych upodobań. Nie będą jednak odpowiednie dla naszych storczyków.

Poprzez użycie grubej, ceramicznej doniczki, nasz storczyk zacznie szybko gnić – nie chcemy przecież doprowadzić naszą roślinę do tak złego stanu. Mimo że kuszą pięknym wyglądem, są także zupełnie niepraktyczne. Aby sprawdzić barwę korzeni lub stan ich zdrowia, należy przecież za każdym razem wyciągać z nich rośliny. To rozwiązanie może nadwyrężyć nasz kwiat, a także powodować niemały bałagan – kora z pewnością nieznacznie rozsypie się w Twoim najbliższym otoczeniu.

Istnieje jednak kilka gatunków storczyków, które nie potrzebują tak dużej ilości naturalnego światła słonecznego. Przed zakupem sprawdź, czy może to właśnie Twój może być bez trudu hodowany właśnie w ceramice. Są to gatunki mniej znane, jednak równie okazałe i cieszące oczy.

 Jaka osłonka do storczyka?

Jeżeli jednak zależy Ci na pięknym wystroju wnętrza, a przeźroczysta doniczka nie wpisuje się w Twoją aranżację, możesz zdecydować się na osłonkę na doniczkę. Ilość osłonek dostępnych na rynku pozwoli Ci na dobranie najlepszego modelu z uwzględnieniem Twojego ulubionego koloru lub konkretnego materiału wykonania.

Jaka osłonka do storczyka? Przy wyborze liczy się jej średnica – koniecznie musi być większa niż sama doniczka. Duży rozmiar umożliwi swobodny przepływ powietrza w obrębie korzeni. Dobrym rozwiązaniem są osłonki szklane, które również pozwalają światłu docierać do storczyka. Są dostępne w kilku wersjach – niskiej oraz wysokiej. Wysoka przypomina kształtem cylinder. Dedykowana klientom chcącym urozmaicić wygląd miejsca, w którym znajdzie się storczyk – są eleganckie, a zarazem nowoczesne. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium