Jak przesadzić kwiaty doniczkowe?
Przesadzanie kwiatów doniczkowych to ważny krok do utrzymania ich w najlepszej kondycji. Dzięki umieszczeniu ich w nowym podłożu i znacznie większej doniczce otrzymają odpowiednie warunki do wzrostu, a Ty na dłużej będziesz cieszył się ich pięknem. Rozpoczynając przesadzanie warto pamiętać o kilku istotnych informacjach, za pomocą których cały proces przebiegnie bez wpadek. Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? Jak zrobić to poprawnie? Krok po kroku omówimy, jak przesadzić kwiaty doniczkowe i na co uważać, by nie popełnić poważnych błędów szkodzących ich zdrowiu.
Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?
Zanim przystąpisz do przesadzania roślin upewnij się, czy Twoja roślina naprawdę tego wymaga. W wielu przypadkach kwiaty mogą wciąż pozostać w dotychczasowych doniczkach. Gdy jednak zauważysz, że korzenie zbyt daleko przedostały się poza ich obszar i tworzą otwór w dnie, rozpocznij przesadzanie. Inne sygnały świadczące o konieczności zmiany doniczki to z pewnością utrata liści i zmiana ich koloru, brak powstawania nowych pędów, zanik kwitnięcia oraz ogólne pogorszenie się wyglądu całej rośliny. Bądź uważny i obserwuj wszystkie zmiany!
Warto zadbać o regularne przesadzanie kwiatów doniczkowych, zwłaszcza na początkowych etapach jej wzrostu. Młode rośliny powinny zmieniać ziemię i donicę raz na rok. W przypadku starszych okazów mówi się, że odpowiednia częstotliwość wynosi co 3 lata. Wybierając porę przesadzania zdecyduj się na okres od lutego do maja, ponieważ to właśnie wtedy jeszcze nie kwitną.
Przesadzanie kwiatów doniczkowych – krok po kroku
Omówiliśmy już, jak sprawdzić czy nasze rośliny doniczkowe potrzebują przesadzania oraz dokładnie wskazaliśmy, kiedy jest najlepszy czas, by zapewnić im lepszy wzrost. Ta wiedza umożliwi Ci rozpocząć cały proces w odpowiednim momencie, bez szkody dla rośliny. Jesteś ciekaw co zrobić dalej?
- Wybierz nową doniczkę i ziemię
Aby zapewnić roślinie nowe, lepsze warunki do życia, wybierz doniczkę o rozmiarze większym, niż dotychczas. Powinna być około 2 cm szersza, co umożliwi swobodny rozrost korzeni i możliwość czerpania mnóstwa cennych składników z gleby. Zwróć także uwagę na kształt donicy i dopasuj go do rodzaju korzenia. Przykładowo, jeśli jest on długi i wąski – co ma miejsce w przypadku roślin palmowych – wybierz pojemnik właśnie o podobnym wyglądzie. Zadbaj także, by na jego dnie znajdował się otwór, poprzez który woda może swobodnie odpływać.
Konieczna jest także zmiana dotychczasowego podłoża. Po dłuższym czasie użytkowania staje się nieodpowiednia do hodowli roślin. Przez jej zbitą warstwę nie przenikają już cenne składniki, woda i powietrze. Wymień ją na nową ziemię z lekko kwaśnym odczynem, która będzie uniwersalna i sprawdzi się w przypadku wielu rodzajów kwiatów.
Jeżeli jednak hodujesz rośliny wymagające wyjątkowej opieki, sprawdź specjalistyczne rodzaje ziemi. Ich skład zawiera różne istotne dodatki, takie jak glina, rozłożony torf lub mech.
- Wyjmij roślinę ze starej doniczki i zadbaj o korzenie
Ten etap przesadzania roślin musi zostać wykonany ostrożnie i z dużą starannością. Zbyt dużo siły włożonej w wyjęcie delikatnego kwiatu może skutkować jego zniszczeniem. Aby zrobić to w bezpieczny sposób, w pierwszej kolejności podlej go większą ilością wody – gleba zostanie nawilżona, przez co wysunie się płynnym ruchem. Gdy wyjęcie dalej sprawia kłopoty, wykorzystaj nóż i obwiedź nożem ziemię przy granicy ze ścianką doniczki. Następnie rozluźnij splątane korzenie.
W przypadku gdy korzenie przebiją się przez dno donicy i nie ma możliwości by bezpiecznie je wysunąć, możesz minimalnie je przyciąć. Gdy zauważysz natomiast, że wiele z nich wyschło lub połamało się – pozbądź się ich przy pomocy nożyka.
- Zasadź roślinę w nowej doniczce
Gdy wyjąłeś już roślinę ze starej doniczki, czas przygotować nową i zasadzić. Na jej dnie umieść 3-centymetrową warstwę drenażu, którą następnie zasyp niewielką ilością ziemi. Może być to żwirek lub niewielkie kamienie. Za ich pomocą woda nie będzie już zalegać w okolicy korzeni. Kwiat przenieść do nowego pojemnika i zasyp ze wszystkich stron podłożem. Jeżeli po podlaniu zauważysz, że ziemia znacząco osiadła, dosypuj ją do momentu, gdy osiągnie odpowiedni poziom – ważne, by nie sięgała krawędzi donicy.
- Zadbaj o przesadzone rośliny
Po przesadzeniu roślin, musisz odpowiednio o nie zadbać. Przez pewien czas po zmianie ziemi i doniczek będą wymagały znacznie więcej uwagi i troski niż dotychczas. Muszą oswoić się z nowym podłożem i przyzwyczaić do obecnych warunków, by nie zżółknąć. Dlatego też pierwsze nawożenie powinno odbywać się dopiero 2-3 tygodnie po przesadzeniu – wcześniej jest to zupełnie zbędne. Co więcej, pamiętaj o ochronie kwiatów przed silnym działaniem promieni słonecznych i dobraniu odpowiedniej ilości wody do podlania.
Na sam koniec możesz także oczyścić rośliny z brudu, który niewątpliwie osiądzie na nich po zakończeniu przesadzania. Do tego celu użyj delikatnie mokrej ścierki – przetrzyj nią wszystkie liście.