Storczyki – jak dbać, podlewać i pielęgnować? 0
Storczyki – jak dbać, podlewać i pielęgnować?

Storczyki – jak dbać, podlewać i pielęgnować?

Storczyki są niewątpliwie jednymi z najczęstszych kwiatów, jakie goszczą w salonach, sypialniach i innych reprezentacyjnych domowych pomieszczeniach. Można spotkać je również w miejscach o oficjalnym bądź eleganckim charakterze, takich jak biura oraz gabinety usługowe. Swoją popularność zawdzięczają kolorowym, subtelnym płatkom, które przyciągają wzrok każdego, kto tylko znajdzie się w ich pobliżu.

Zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych roślin doniczkowych. To kwiaty egzotyczne, więc ich niecodzienny wygląd zagwarantował im szerokie grono wielbicieli. Z racji na swoje pochodzenie, wymagają umiejętnej pielęgnacji i wyjątkowej troski. Sprawdź, jak pielęgnować storczyki w doniczce oraz w jaki sposób zapewnić im najlepsze warunki do życia.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki to delikatny gatunek kwiatów, który źle znosi nadmierną ilość wody. Dlatego podlewając je, przede wszystkim zachowaj umiar. Nie kieruj się zasadą – im więcej, tym lepiej! Aby nie doprowadzić do ich przesuszenia wystarczy, że podlejesz je 1-2 razy w tygodniu. To zupełnie maksimum zapewniające im odpowiedni rozwój. Ich niska potrzeba przyjmowania wody wynika z ich naturalnej budowy. Storczyki posiadają liście i bulwy, które doskonale magazynują wodę. Dlatego duża ilość płynu nie będzie im w zupełności potrzebna. Pamiętaj, żeby po każdym podlaniu sprawdzić, czy korzenie storczyków nie znajdują się w wodzie. Jeśli będą zbyt wilgotne, mogą szybko zgnić.

Możesz zwiększyć częstotliwość ich nawadniania podczas letnich dni, kiedy następuje okres ich wegetacji. Do tego celu wykorzystaj zraszacz, którym delikatnie spryskasz wszystkie liście. Dzięki niemu dostarczysz niezbędną do życia wodę, jednak na pewno nie doprowadzisz do przelania kwiatów.

Podlewając storczyki, unikaj wody prosto z kranu. Zawiera ona zbyt dużą ilość szkodliwych związków, które wpływają negatywnie na kwiaty. Przed skropieniem woda storczyków, w pierwszej kolejności koniecznie ją przegotuj.

Nawożenie - jak pielęgnować storczyki w doniczce?

Orchidea - jak pielęgnować? Po zakupie storczyków, przez pewien czas zaobserwuj, jak Twoje kwiaty znoszą konkretny sposób nawożenia. Może okazać się, że używana przez Ciebie metoda nie jest dla nich w pełni odpowiednia i nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Sprawdź specjalne pałeczki do kwiatów kwitnących, które umieszczasz w doniczce. Preparat przeznaczony jest do każdego rodzaju kwiatów i przez okres 3 miesięcy dostarcza im wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do dobrego rozwoju. Kwiaty zyskują piękny wygląd i są chronione przed dotykającymi ich chorobami.

Możesz także zdecydować się na zraszanie listków specjalnie do tego celu przeznaczonym preparatem. W okresie od kwietnia do września korzystaj z produktów posiadających zwiększoną ilość azot. Składnik ten przyda się w czasie, gdy kwiat rośnie szybko i pojawia się na nim wiele nowych pąków kwiatowych.

W późniejszym czasie, jeszcze przed rozpoczęciem jesieni, zdecyduj się na nawozy ze zwiększoną ilością fosforu i potasu. Przygotują storczyki na niższe temperatury i zwiększą odporność na niedobór wody.

Październik i listopad to czas na nawozy z równą ilością azotu, fosforu i potasu, natomiast zimą nie ma potrzeby na dodatkowe dostarczanie składników odżywczych i witamin.

Jak dbać o storczyki – przesadzanie

Przesadzanie storczyków to łatwy i stosunkowo szybki do wykonania proces, jednak należy pamiętać, by dobrze się do niego przygotować. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Chcąc przesadzić storczyka, na początku zadbaj o odpowiednie podłoże. Kwiaty najlepiej rosną na takim, które da im dobry przewiew – z pewnością nie da się go uzyskać przy pomocy ciężkiej ziemi ogrodniczej. Zamiast niej zdecyduj się na korę zmieszaną z różnymi dodatkami.

Do kory dodaj torfowiec utrzymujący odpowiedni dla storczyków poziom wilgotności. Rosnące na nim kwiaty wytwarzają piękne i barwne liście. Możesz także wypróbować dodanie do kory łupinek orzeszków ziemnych lub orzecha kokosowego.

Następnym krokiem jest wybór doniczki. Najlepszym rozwiązaniem są modele przeźroczyste, ponieważ są w stanie zapewnić korzeniom dopływ światła, niezbędnego do wzrostu. Zwróć szczególną uwagę na donice plastikowe, a unikaj koszyków, które są niepraktyczne ze względu na ściekająca z nich wodę. Mimo ich pięknego wyglądu lepiej postawić na wygodę!

Kiedy wybierzesz podłoże i doniczkę możesz przejść do przesadzania. Naciśnij doniczkę i delikatnie wyjmij z niej storczyka. Następnie usuń całe znajdujące się na dnie stare podłoże. Kolejnym krokiem jest odcięcie wszystkich starych korzeni, a kolejno przeniesienie storczyka do nowej doniczki i ułożenie w niej rośliny, lekko skręcającym ruchem.  

Storczyk – jak dbać?

Podsumowując – zastanawiasz się jak pielęgnować storczyki w doniczce, by przetrwały jak najdłużej? Po pierwsze możesz przesadzić je do przeźroczystej doniczki. Światło dobrze wpływa na korzenie, które w ten sposób zyskują energię potrzebną do wzrostu. Co więcej, wybierz odpowiednie podłoże. Zdecyduj się na takie przeznaczone specjalnie do orchidei bądź wybierz korę. Dodatkowo, co 2 tygodnie stosuj nawóz zarówno na korzenie, jak i na liście. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium