Nóż Santoku 17cm Satake Megumi 420J2
Opis
Satake Megumi Nóż Santoku 17 cm
Wszechstronny japoński nóż kuchenny, przeznaczony do krojenia warzyw, owoców, mięsa i ryb. Szeroka klinga ułatwia przenoszenie pokrojonych produktów do salaterki lub na patelnię i przydaje się też do rozgniatania czosnku. Wysoko umieszczona rękojeść zapobiega uderzaniu kłykciami o deskę. Dzięki sporym gabarytom nóż doskonale się nadaje do krojenia dużych owoców i warzyw, takich jak arbuz, cukinia czy kapusta.
Dane techniczne:
Ostrze - stal 420J2
Rękojeść - drewno kauczukowe pierścień z tworzywa
Twardość - 56 HRC +/- 1
Długość całkowita - 30 cm
Długość ostrza - 17 cm
Szerokość klingi - 4,5 cm
Grubość klingi - ok. 1,7 mm
Sposób ostrzenia - szlif dwustronny symetryczny
Waga - ok. 90 g
Konserwacja: Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są łatwiejsze w pielęgnacji w porównaniu do noży ze stali rdzewnej (węglowej). W składzie chemicznym, oprócz żelaza i węgla, występują również inne pierwiastki (Chrom i Wanad), które są bardziej odporne na korozję i ścieranie. Należy jednak pamiętać, że żaden nóż nie jest w 100% nierdzewny, dlatego nie należy zupełnie ich zaniedbywać. Po skończonej czynności należy je umyć, a następnie wytrzeć do sucha. Przechowując noże ze stali nierdzewnej w bloku, należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie je wysuszyć, ponieważ zamknięta konstrukcja bloku nie służy dobrej wentylacji noży. W najgorszym wypadku doprowadzi to do pojawienia się rdzy na ostrzu.
Specyfikacja stali
Stal 420J2 należy do grupy stali nierdzewnych, dzięki czemu jest bardzo dobrym wyborem na nóż używany w kuchni. Dzięki swojej obojętności chemicznej dużo trudniej patynuje i rdzewieje, nie wymagają takiej uwagi w kwestii konserwacji jak stale węglowe. Stal jest mniej podatna na wykruszenia i można szybko przywrócić jej ostrość na ostrzałce kółkowej – jest to duża zaleta dla osób które nie potrafią ostrzyć na kamieniach wodnych. Stal stosuje się czasem również jako zewnętrzne warstwy z rdzeniem ze stali węglowej – to połączenie dużo lepszej agresji cięcia na krawędzi i odporności na rdzę.
Skład stali:
Węgiel: 0,13-0,36%
Chrom: 12-15%
Nikiel: 1%
Mangan: 1%
Krzem: 1%
Fosfor: 0,04%
Siarka: 0,03%