Nóż Deba 18 cm Satake S/D 420J2 Leworęczny
Opis
Satake Sashimi & Deba Nóż Deba 18 cm leworęczny
Tradycyjny japoński nóż z grubą, zwężającą się klingą, który służy do odgławiania i filetowania ryb w taki sposób, żeby nie uszkodzić ich delikatnego mięsa. W Japonii bywa często używany do sprawiania mięsa drobiowego, ale nie jest klasycznym tasakiem i nie powinno się nim mocno uderzać. Aby przeciąć ość, wystarczy lekko nacisnąć grzbiet noża i wykonać szybkie, precyzyjne cięcie. Ostry czubek i krótkie ostrze ułatwiają kontrolę ruchów, co jest szczególnie ważne, gdy trzeba dostać się nożem do ciasnych miejsc.
Dane techniczne:
Ostrze - stal 420J2
Rękojeść - drewno magnoliowe pierścień z tworzywa
Twardość - 56 HRC +/- 1
Długość całkowita - 32,5 cm
Długość ostrza - 18 cm
Szerokość klingi - 5,2 cm
Grubość klingi - ok. 4,3 mm
Sposób ostrzenia - szlif jednostronny leworęczny
Waga - ok. 200 g
Konserwacja
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są łatwiejsze w pielęgnacji w porównaniu do noży ze stali rdzewnej (węglowej). W składzie chemicznym, oprócz żelaza i węgla, występują również inne pierwiastki (np. Chrom), które są bardziej odporne na korozję i ścieranie. Należy jednak pamiętać, że żaden nóż nie jest w 100% nierdzewny, dlatego nie należy zupełnie ich zaniedbywać.
Po skończonej czynności należy je umyć, a następnie wytrzeć do sucha. Przechowując noże ze stali nierdzewnej w bloku, należy pamiętać, aby wcześniej dokładnie je wysuszyć, ponieważ zamknięta konstrukcja bloku nie służy dobrej wentylacji noży. W najgorszym wypadku doprowadzi to do pojawienia się rdzy na ostrzu. Długo nieużywane noże kuchenne możemy nasmarować olejkiem kameliowym, dzięki czemu nasz nóż będzie zawsze w dobrej kondycji. Niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Środki chemiczne używane w zmywarkach mogą doprowadzić do przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeść bądź samą klingę. Wysoka temperatura może doprowadzić do rozhartowanie krawędzi tnącej, dlatego nie należy mieszkać gotujących się wyrobów kuchennych.
Specyfikacja Stali
Stal 420J2 należy do grupy stali nierdzewnych, dzięki czemu jest bardzo dobrym wyborem na nóż używany w kuchni. Dzięki swojej obojętności chemicznej dużo trudniej patynuje i rdzewieje, nie wymagają takiej uwagi w kwestii konserwacji jak stale węglowe. Stal jest mniej podatna na wykruszenia i można szybko przywrócić jej ostrość na ostrzałce kółkowej – jest to duża zaleta dla osób które nie potrafią ostrzyć na kamieniach wodnych. Stal stosuje się czasem również jako zewnętrzne warstwy z rdzeniem ze stali węglowej – to połączenie dużo lepszej agresji cięcia na krawędzi i odporności na rdzę.
Skład stali: Węgiel: 0,13-0,36% Chrom: 12-15% Nikiel: 1% Mangan: 1% Krzem: 1% Fosfor: 0,04% Siarka: 0,03%